Inteligencja zbiorowa a inteligencja społeczna

Inteligencja zbiorowa, czyli inteligencja grupy bije na głowę inteligencję jednostek. Jest tak dlatego, że jednostka w danym momencie utrzymuje tylko jedną perspektywę. Co z nią koreluje?

Wydawałoby się że inteligencja jednostek musi mieć w tej kwestii kluczowe znaczenie, okazuje się że wcale tak dokładnie nie.

 

Podczas dwóch badaniach, przeprowadzonych przez Wolley, Charbis, Pentland, Hashim i Malone (2010) na grupie 699 osób, którzy pracowali w podgrupach 2-5 osobowych dowiedziono, że istnieją zbieżne dowody na istnienie ogólnego czynnika inteligencji zbiorowej, który wyjaśnia wydajność grupy w wielu różnych zadaniach.

Na załączonym wykresie doskonale widać korelację inteligencji zbiorowej, oznaczonej kolorem pomarańczowym, z maksymalną inteligencją jednostki (kolor jasnoniebieski) oraz przeciętną inteligencją jednostki (kolor ciemnoniebieski) w grupie. Korelacja jest ewidentnie słaba.

 

Dowiedziono również, że nie występuje korelacja inteligencji grupowej z poziomem bezpieczeństwa czy też zaangażowania, co więcej, nie ma ona wpływu również na sposób pracy zespołu – online a twarzą w twarz. 

 

Istnieje natomiast bardzo silna korelacja inteligencji grupowej z inteligencją społeczną. Korelacja jest tutaj wyraźna nawet w przypadku pracy online. A jak jest u ciebie z inteligencję społeczną? Gotowy jesteś to sprawdzić?

Pozwoliłam sobie przetłumaczyć test i wam go udostępnić. Dane są zbierane anonimowo, natomiast bardzo interesuje mnie korelacja inteligencji społecznej z innymi czynnikami jak wiek, czy zawód. 

Po wykonaniu testu otrzymasz wyniki zbiorcze, jak również odpowiedzi na konkretne pytania.

 

Zapraszam do testu.

 

 

Na podstawie artykuły: “Evidence for a Collective Intelligence Factor in the Performance of Human Groups”

Anita Williams Woolley, Christopher F. Chabris, Alex Pentland, Nada Hashmi, Thomas W. Malone

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *