Laboratorium Scruma: Scrum Master a Definition of Done

bubble chat

Opinia | PROCES

Done, czyli zrobione, ukończone, gotowe do wydania, to najważniejszy element Scruma. Każdy Sprint ma na celu stworzenie Inkrementu, który jest gotowy do wydania. Warunki, które muszą spełniać elementy Product Backlogu żeby mogły zostać uznane za skończone, zawarte są w Definition of Done.

Jarosław Michałowski, pisze do nas z pytaniem o Definition of Done:

Cześć Kate,

Chciałem się zapytać/upewnić czy dobrze rozumiem (jakaś wątpliwość lata po głowie):

Scrum Master zapewnia, że każdy Product Backlog Item (PBI) spełnia Definition of Done (DoD) i to jest prawda.

Czy dobrze rozumiem w jaki sposób to robi?

Scrum Master jest odpowiedzialny za przejrzystość, tzn. wszystkie istotne aspekty procesu muszą być widoczne dla osób odpowiedzialnych za osiągane rezultaty. Osoby wykonujące pracę, jak i osoby akceptujące wyniki tej pracy, muszą posługiwać się wspólną DoD oraz tak samo ją rozumieć.

Scrum Master jest odpowiedzialny za upewnienie się, że Zespół ma określone Definition of Done i że dba o jakość swojej pracy poprzez stosowanie DoD.

Jeśli to jest ok, jak można rozwinąć słowo “upewnia się/ zapewnia”? Czy sprowadza się to do tego, że nawet „triggeruje” zespół? Proponuje “Sprawdźmy DoD”, albo pyta “Czy uwzględniliście DoD”?

Odpowiada Kate Terlecka, PST:

Drogi Jarku,

Na wstępie bardzo dziękuję za trafne i kompletne podsumowanie. Jest to świetna esencja działań Scrum Mastera w kontekście DoD.

Done, czyli zrobione, ukończone, gotowe do wydania, to najważniejszy element Scruma. Każdy Sprint ma na celu stworzenie Inkrementu, który jest gotowy do wydania. Warunki, które muszą spełniać elementy Product Backlogu żeby mogły zostać uznane za skończone, zawarte są w Definition of Done.

Scrum Master jako odpowiedzialny za proces, odpowiada także za DoD.

Nie za jej sprawdzanie – bo to jest rola samego Zespołu Deweloperskiego.  Jeśli mamy do czynienia z niedoświadczonym lub niezgranym jeszcze zespołem, Scrum Master przypomina zespołowi o istnieniu DoD. W przypadku zespołu doświadczonego, korzystającego z niej nawykowo, Scrum Master upewnia się, że DoD rozwija się prawidłowo i odzwierciedla zmieniające się potrzeby produktu.

Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć z mojego posta o DoD.

Zapraszam też do pozostawiania pytań w komentarzach!

Najlepsze artykuły:

Powiązane artykuły, mogą Cię też zainteresować!

Czy warto suszyć i całować Product Backlog?

Każda osoba w zespole deweloperskim podejmuje codziennie dziesiątki decyzji. Mogę one wspierać wizję Product Ownera i je...

Definition of Done dla Product Ownerów - Poradnik Użytkownika

Pewnie słyszeliście już nie raz o Definition of Done. DoD jest ważne i potrzebne. Tylko do czego służyProduct Ownerowi...

Dziel i zwyciężaj - jak dbać Product Backlog

Dlaczego dzielenie zadań jest tak ważne z technicznego punktu widzenia? Otóż dlatego, że  najwięcej niespodzianek jest n...

Laboratorium Scruma: Nierówny rozkład pracy w Zespole

Trochę Ci to zajęło, ale wreszcie się udało. Twój zespół jest w pełni interdyscyplinarny. Wszystkie konieczne kompetencj...

Najlepsze artykuły: