Nieudany sprint: Czy można zawalić Sprint?

book

Wiedza | PROCES

Czy jest coś takiego jak nieudany Sprint? Sprint to czasu w którym podejmujemy ryzyko i eksperymentujemy. Nie da się “zawalić” Sprintu, tak jak nie da się “oblać tygodnia”.

 

Czy zdarzyło wam się oblać egzamin?

Mi się zdarzyło.

A czy zdarzyło wam się oblać tydzień?

Mi nie.

Bo tydzień to nie egzamin, tylko odcinek czasu.

Staramy się w tym czasie coś osiągnąć, robimy plan, a na koniec sprawdzamy, czy udało nam się zrealizować plan i osiągnąć cel. Jeżeli się nie udało, to robimy lepszy plan na następny tydzień.

Nie ma czegoś takiego jak nieudany Sprint

Tak samo jest ze Sprintem. To jest odcinek czasu, w obrębie którego staramy się osiągnąć jakiś cel, a konkretnie Cel Sprintu. Kiedy minie, przyglądamy się temu, co się udało, a co nie, aby efektywnie wykorzystać kolejny odcinek czasu. I już. Idziemy dalej.

Czemu to jest ważne?

Sprawdźmy eksperymentalnie. Pomóż kotkowi dojść do myszki. Lepiej palcem albo myszką niż w myślach.

Nieudany Sprint - Labirynt

Udało się? Gratuluję.

A czy zdarzyło Ci się źle skręcić?

Czy zdarzyło Ci się zawrócić z obranej ścieżki?

Jeżeli tak, to zastanów się, co by się stało, gdybyś za każdym razem, kiedy pójdziesz źle, biczował się pejczem z haczykami na końcu.

Co jeżeli za Twoimi plecami stałoby trzech dyrektorów, grożących Ci palcem i krzyczących coś o braku kompetencji i lenistwie za każdym razem, kiedy pójdziesz źle?

Czy to by przyspieszyło dojście do celu?

 

W zadaniu z labiryntem, jeżeli pójdziemy źle, to trafimy na ślepy zaułek. W tworzeniu oprogramowania nie. Potrzebujemy interesariuszy, aby powiedzieli nam, czy dana konkretna ścieżka jest ślepym zaułkiem czy właściwą drogą. Dlatego zapraszamy ich na Sprint Review i prosimy o feedback na temat produktu. Nie na temat tego, ile zrobiliśmy czy jakimi ludźmi jesteśmy, ale na temat tego co zrobiliśmy. Dzięki temu możemy szybko i bez emocji skręcić, aby w rezultacie znaleźć optymalne rozwiązanie.

Nie da się zawalić Sprintu

Podsumowując,

  • Sprint Review to nie sprawdzian, konkurs czy egzamin, który możemy oblać. To punkt w którym sprawdzamy, czy dobrze idziemy, czy nie, aby móc skręcić we właściwym kierunku.
  • Sprint Retrospective to nie gorzkie żale na temat sytuacji, w której jesteśmy. To punkt w którym sprawdzamy, czy nasz proces działa sprawnie, czy też trzeba go poprawić. Nic poza tym.

 

Jeżeli tak podejdziecie do Sprintów, będą one działały sprawniej i efektywniej. Tego Wam też życzę.

Najlepsze artykuły:

Powiązane artykuły, mogą Cię też zainteresować!

7 sposobów na jeszcze skuteczniejsze Sprint Review

Celem Sprint Review jest zebranie wartościowego feedbacku, który da nowe spojrzenie na produkt. Poniżej kilka sposobów j...

Cel Sprintu - jak to się robi

Scrum jest frameworkiem. Czytając The Scrum Guide spodziewamy się otrzymać zestaw gotowych rozwiązań, a dostajemy ogólne...

Dobra Retrospekcja - warunek poczucia bezpieczeństwa

Zdradzę Wam sekret. Siedzenie na spotkaniach nie sprawi, że będzie szybciej. Samo siedzenie na spotkaniach sprawi, że bę...

Ilustrowany Scrum Guide - darmowy e-book do ściągnięcia

Scrum: jest lekki, łatwy do zrozumienia i trudny w implementacji. Dlatego 7 listopada 2017 Jeff Sutherland i Ken Schwab...

Najlepsze artykuły: