Retrospektywa pod choinką

book

Wiedza | ZESPÓŁ

Coraz bliżej święta… Można je  już poczuć patrząc na świąteczne wystawy, przeglądając social media albo oglądając telewizję. Magia świąt dobija się do nas drzwiami i oknami! A jak przenieść ten świąteczny nastrój do swojego Zespołu? Jest na to sposób - przynieś do biura choinkę - ale nie byle jaką, bo SCRUMową.

 

Wykorzystywanie nowych, ciekawych motywów, zachęci ludzi do współtworzenia oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami i uwagami. Retrospektywa pod choinką  pomoże też w budowaniu relacji w Zespole, bo nic tak nie scala jak wspólna zabawa. 

 

Do przeprowadzenia Retrospektywy pod choinką ćwiczenia będziesz potrzebować:

  • białej tablicy albo flipcharta
  • kolorowych mazaków
  • postitów
  • Zespołu Scrumowego

 

Poproś jednego z członków twojego zespołu o narysowanie dużej choinki. Następnie każdy członek zespołu namaluje na niej jedną lub dwie dekoracje świąteczne. Kiedy skończą, narysuj poziomą kreskę, która będzie przechodzić przez środek choinki tak, żeby dzieliła ją na dwie równe części.

Teraz pora na wyznaczenie kolejnych dwóch ochotników – jednego z nich poproś o udekorowanie czubka choinki. Drugiego z nich poproś o namalowanie pod drzewkiem smutnego renifera. To będzie nasz temat przewodni tego retro:

  • Gwiazda – czyli rzeczy, które lubiliśmy robić i których chcielibyśmy robić więcej (ta iteracja),
  • Smutny renifer – czyli rzeczy, które moglibyśmy ulepszyć lub robić lepiej (ta iteracja).

Retrospektywa pod choinką - wzór

Pora na działanie!

Rozdaj wszystkim samoprzylepne karteczki i poproś ich o spisanie swoich przemyśleń i komentarzy, a następnie przylepienie ich po odpowiedniej części drzewka – po stronie gwiazdy lub smutnego renifera. Czas, który powinniście przeznaczyć na tę część powinien wynosić od 5 do 10 minut.

 

Kiedy już wszystkie karteczki zawisną na tablicy, pora na omówienie każdej z grup oraz przedyskutowanie ich i podjęcie odpowiednich działań, jeśli takowe są potrzebne.Postarajcie się zamknąć tę część zadania w 45 minutach. Poradzić sobie z tą częścią pomoże Ci artykuł Beaty Nowakowskiej „Dobra retrospekcja”

 

Zobacz jak przeprowadzić retro z Grinchem! Przeczytaj artykuł „Opowieść wigilijna – retrospekcja z Grinchem”

 

Retrospektywa pod choinką będzie odskocznią dla całego zespołu – a przy tym dobrą zabawą, pełną śmiechu. Co więcej, takie zadanie pobudza nowe poziomy kreatywności zespołu. Ludzie będą również bardziej zrelaksowani oraz będą swobodniej dzielić się swoimi przemyśleniami.

Najlepsze artykuły:

Powiązane artykuły, mogą Cię też zainteresować!

Dobra Retrospekcja - warunek poczucia bezpieczeństwa

Zdradzę Wam sekret. Siedzenie na spotkaniach nie sprawi, że będzie szybciej. Samo siedzenie na spotkaniach sprawi, że bę...

Ilustrowany Scrum Guide - darmowy e-book do ściągnięcia

Scrum: jest lekki, łatwy do zrozumienia i trudny w implementacji. Dlatego 7 listopada 2017 Jeff Sutherland i Ken Schwab...

Jak dawać feedback?

Informacja zwrotna jest szczególnym „darem”. Dany w umiejętny sposób może wiele zmienić, źle użyty rani i zniechęca . Wa...

Najlepsze artykuły: