Spis Treści

Kim jest Scrum Master? Rola w organizacji

Kim jest Scrum Master? Rola w organizacji

Zwykło się mówić, że Scrum Master jest jak mama, która ciągle chodzi za swoimi dziećmi, czyli w tym wypadku za Deweloperami, zaganiając ich do pracy. Czy jest to trafne określenie? O tym piszę w dalszej części artykułu, z którego dowiesz się, kim jest Scrum Master w rzeczywistości, a także, jaka jest jego rola w organizacji – zachęcam do lektury!

Kto to jest Scrum Master?

Kiedyś, dawno, dawno temu Ken Schwaber mówił o tym, że Scrum Master jest jak pies pasterski, który ma swoje owieczki. To rzeczywiście jest całkiem niezłe porównanie – warto jednak do tego tematu podejść bardziej rzeczowo. Przejdźmy więc do konkretów.

Scrum Master to osoba, która pojawia się wtedy, kiedy jest to konieczne, a także w momencie, w którym formowany jest nowy zespół lub zbierana jest grupa ludzi, która jeszcze nie tworzy jednego teamu – w takich sytuacjach jego obecność jest nieoceniona.

Scrum Master – rola ograniczająca się do…siedzenia z deweloperami?

W większości organizacji rozwój Scrum Mastera kończy się właśnie na tworzeniu zespołów. Ale jak to rozumieć? Czy taka osoba siedzi tylko i wyłącznie z tymi Deweloperami, tworząc z nich zespół? Tak. Od czasu do czasu dokładając do tego interakcję z Product Ownerem – i tyle. Problem jest taki, że mówi się na to, że to jest taki tzw. master japoński, czyli Nosi-Mazaki. To jest etap rozwoju, który jest potrzebny, ale tylko i wyłącznie na samym początku

Co robi Scrum Master?

To właściwie czym zajmuje się Scrum Master? Najprościej mówiąc: siedzi z zespołem, facylituje spotkania, ratuje i interweniuje, pomaga im, obserwuje, daje feedback itd. To jest rzeczywiście coś, co jest potrzebne – w tym miejscu pojawiają się jednak pewne wątpliwości. Otóż w pewnym momencie ten zespół zaczyna być samodzielny. I co dalej? 

Czy Scrum Master z czasem jest niepotrzebny zespołowi?

Tu wchodzi kolejny mit – mit niepotrzebnego Scrum Mastera. 

Rzeczywiście – w samym dojrzałym zespole składającym się z Deweloperów – jego obecność nie jest konieczna. Oni tego wsparcia potrzebują rzadko, bo już potrafią sami się dogadać, poprowadzić sobie spotkania, dogadać z innymi zespołami czy z osobami, z którymi potrzebują wejść w interakcję. Co więcej, dojrzali Deweloperzy mają również dobry kontakt z interesariuszami. 

Przeczytaj również:  Przesłuchanie - akt drugi - zwinny konflikt

Scrum Master (nie)potrzebny od zaraz

I znów się powtórzę: naprawdę wydaje się, że Scrum Master jest niepotrzebny. Tutaj pojawiają się jednak “ale”. 

Musisz wiedzieć, że ten sam Scrum Master, który się rozwija, zaczyna zauważać wtedy, że wartość nie jest w tym, żeby ludzie dostarczali dużo i dużo produkowali, tylko żeby produkt miał określoną wartość. Więc taka osoba zaczyna się zwracać bardzo silnie w kierunku Product Ownera i generalnie zarządzania produktem oraz kawałka organizacji, który za to odpowiada. Staje się bardzo silną prawą ręką Product Ownera.

Często na szkoleniach dla PO, które prowadzę, uczestnicy są w szoku, że mogą Scrum Mastera poprosić o to, żeby zaprojektował i przeprowadził im spotkanie, na którym będą interesariusze. Albo, żeby poprosić Scrum Mastera, żeby wybrał dla nich odpowiednie narzędzie do rozwiązania problemu. A to właśnie dobry Scrum Master takie rzeczy powinien potrafić zrobić. Oczywiście, jeżeli mamy Scrum Mastera, który dopiero się uczy, to pewnie narzędzi znajdzie kilka i będą razem z Product Ownerem kombinowali które jest najlepsze. Ale jeżeli mówimy o osobie doświadczonej, to Scrum Master nie tylko zaproponuje i podpowie, ale też poprowadzi wręcz Product Ownera za rękę

Dlatego też Scrum Master jest dużo bardziej wszechstronną rolą, niż mogłoby się wydawać

Scrum Master – co robi, gdy pojawiają się ograniczenia w organizacji?

Często też bywa tak, że współpraca z Product Ownerem w pewnym momencie dojrzewa i kończą się jej możliwości. Albo Product Owner ma odpowiednią siłę oddziaływania w organizacji oraz narzędzia albo nie może przeskoczyć pewnych ograniczeń. Przykładowo: są interesariusze, którzy są właścicielami budżetów, a także ci, którzy odpowiadają za zatrudnienie i Product Owner nad tymi elementami nie będzie miał bezpośredniej kontroli.

Przeczytaj również:  Udana sesja feedbackowa

Co więcej, zdarzają się również decyzje zarządzających, które czasem niechcący, czasem z premedytacją działają w taki sposób, że Zespołowi Scrumowemu dużo trudniej jest współpracować. Wtedy też Scrum Master zaczyna zauważać, że jednak praca z organizacją przynosi większe zyski niż w momencie, w którym siedziałby tylko i wyłącznie z tym swoim Zespołem. 

Szczególnie w dużych organizacjach Scrum Masterzy zaczynają się wtedy organizować. Można powiedzieć, że w takim przypadku „w kupie siła”, czyli w dużych grupach zaczynają stanowić realną siłę w organizacji. W jaki sposób? Poprzez tworzenie wartości dla organizacji tam, gdzie są jej słabe strony. 

Scrum Masterzy w organizacji – nieoceniona rola

Organizacje Scrum Masterskie zaczynają stanowić świetne źródło danych (z samego środka organizacji) dla zarządzających. Pomagają im podejmować lepsze decyzje, zwracają uwagę na szczegóły, które często umykają po drodze. Warto pamiętać, że tych informacji płynących z organizacji jest strasznie dużo – a to właśnie SM są im najbliżsi. Takie osoby zaczynają realnie wpływać na organizację, wspierać, pomagać, a nawet projektować wprowadzenie Scruma w organizacji. Scrum Masterzy mogą też stanowić ciało konsultacyjne, np. do wprowadzania nowych narzędzi albo nowych metod lub podejść, które potem możemy zastosować w całej organizacji. 

To pociąga też za sobą kwestie tego, że SM, którzy potrafią działać na takim poziomie, jeszcze nie stanowią większości, więc raczej mniejszość w populacji Scrum Masterów. A to jest związane z tym, że właśnie rola Scrum Mastera była sprowadzona do takiej trochę przepłacanej sekretarki, czyli tego japońskiego Nosi-Mazaki.

Na sam koniec dodam, że organizacje często orientują się, kim jest dobry Scrum Master dopiero w momencie, kiedy po raz pierwszy mają z taką osobą do czynienia. Warto jest więc zwrócić uwagę na to, jak zatrudnić takiego dobrego SM lub, w jaki sposób wykształcić taką osobę.

5/5

Podziel się wpisem:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Zarezerwuj miejsce!

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ MIEJSCE