Spis Treści

Scrum: metodyka, metodologia, framework

Słowo „metodyka”, według statystyk Google, nierozłącznie kojarzy się ze słowem “Scrum”. Podobnie jest z terminem „metodologia”. Na szkoleniach ludzie pytają mnie, jak jest w tej metodyce (chodzi im o Scrum). Na egzaminie trzeba jednak odpowiedzieć, że Scrum to nie metodyka, tylko framework. Moi kursanci mają trudności z przyzwyczajeniem się do tego. Nic dziwnego, przecież to metodyki używają firmy do zarządzania projektami. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego słowa. Dlaczego twórcy Scruma utrudniają nam życie, upierając się przy innym określeniu?

Scrum a metodyka według PWN

Sprawdźmy, co nam mówi słownik języka polskiego. Metodologia to według PWN nauka o metodach badań naukowych stosowanych w danej dziedzinie wiedzy. To daje nam jasność – metodologia mówi o różnych metodach, a więc to nie Scrum.

“Metodyka” według PWN to zbiór zasad dotyczących sposobów wykonywania jakiejś pracy. Słownik języka polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego pisze, że jest to „zespół zasad, sposobów, metod wykonania jakiejś pracy, zajmowania się jakimś zagadnieniem”. Metodyka daje nam przepiswytyczne dotyczące tego, co i w jakiej kolejności mamy robić. W przypadku zarządzania tworzeniem oprogramowania obejmuje to np. role i ich zadania, potrzebne dokumenty itd. To jak przepis na ciasto – chcemy za każdym razem uzyskać takie samo ciasto i korzystamy z przepisu w celu uzyskania powtarzalności.

Tylko że w przypadku pisania oprogramowania nie chcemy tego samego ciasta. Jak mamy jakiś kawałek kodu i chcielibyśmy taki sam, wystarczy go skopiować. Piszemy oprogramowanie, bo chcemy inne, nowe, lepsze – w nowej technologii, robiące coś innego, albo starego, ale lepiej. Nie chcemy powtarzalności, ale sięgamy po przepis, bo umiemy korzystać z przepisów. To jest dla nas proste. Stąd też mówiąc o „metodyce Scrum”, mamy na myśli tak naprawdę framework.

Przeczytaj również:  Problemy z rozmiarówką - estymacje dla opornych

Scrum: metodyka czy metodologia? Ani jedno, ani drugie. Scrum to framework!

” Słowo framework” to czerwona pigułka do przełknięcia. Nie ma tutaj przepisu. To, co działało w jednej firmie, niekoniecznie zadziała w innej (mimo że wiele osób próbuje uparcie przeszczepić). To, co działało na początku pracy nad produktem, przestaje działać, gdy produkt trafi na rynek i ma wielu użytkowników. Dla każdego przypadku potrzebna jest inna metodyka. Scrum pomaga ją znaleźć i zmienić, jak tylko przestanie się sprawdzać. Scrum daje ramy postępowania bez szczegółów. Szczegóły lepiej dobrać pod konkretny przypadek. Tworzymy iteracyjnie nie tylko produkt, ale także metodykę służącą do jego tworzenia. Ciągle sprawdzamy, czy należy ją poprawić. Scrum upraszcza proces, aby był łatwy do obserwacji i wyciągania wniosków. Dzięki temu łatwo dostosować go do obecnych warunków. To komplikuje sprawę. 

Praca w (nie)metodyce Scrum: podsumowanie

Wiem, że wolelibyśmy, aby to, co się sprawdzało w naszej poprzedniej ulubionej firmie, zadziałało również tutaj. Lepiej byłoby, gdyby świetne sposoby opracowane lata temu sprawdzały się również dzisiaj. Niestety, niektóre z nich przestają działać w nowych okolicznościach, a inne nigdy nie były idealne. Scrum pomaga nam odróżnić, które sposoby są nadal przydatne, a które wymagają zmian. Mimo że jest to nieco trudniejsze niż gotowa metodyka, działa lepiej.

5/5

Podziel się wpisem:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Zarezerwuj miejsce!

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ MIEJSCE