Inteligencja zbiorowa a inteligencja społeczna

Inteligencja zbiorowa, czyli inteligencja grupy bije na głowę inteligencję jednostek. Jest tak dlatego, że jednostka w danym momencie utrzymuje tylko jedną perspektywę. Co z nią koreluje?
Wydawałoby się że inteligencja jednostek musi mieć w tej kwestii kluczowe znaczenie, okazuje się że wcale tak dokładnie nie.
Podczas dwóch badaniach, przeprowadzonych przez Wolley, Charbis, Pentland, Hashim i Malone (2010) na grupie 699 osób, którzy pracowali w podgrupach 2-5 osobowych dowiedziono, że istnieją zbieżne dowody na istnienie ogólnego czynnika inteligencji zbiorowej, który wyjaśnia wydajność grupy w wielu różnych zadaniach.
Na załączonym wykresie doskonale widać korelację inteligencji zbiorowej, oznaczonej kolorem pomarańczowym, z maksymalną inteligencją jednostki (kolor jasnoniebieski) oraz przeciętną inteligencją jednostki (kolor ciemnoniebieski) w grupie. Korelacja jest ewidentnie słaba.
Dowiedziono również, że nie występuje korelacja inteligencji grupowej z poziomem bezpieczeństwa czy też zaangażowania, co więcej, nie ma ona wpływu również na sposób pracy zespołu – online a twarzą w twarz.
Istnieje natomiast bardzo silna korelacja inteligencji grupowej z inteligencją społeczną. Korelacja jest tutaj wyraźna nawet w przypadku pracy online. A jak jest u ciebie z inteligencję społeczną? Gotowy jesteś to sprawdzić?
Pozwoliłam sobie przetłumaczyć test i wam go udostępnić. Dane są zbierane anonimowo, natomiast bardzo interesuje mnie korelacja inteligencji społecznej z innymi czynnikami jak wiek, czy zawód.
Po wykonaniu testu otrzymasz wyniki zbiorcze, jak również odpowiedzi na konkretne pytania.
Zapraszam do testu.
Na podstawie artykuły: „Evidence for a Collective Intelligence Factor in the Performance of Human Groups”
Anita Williams Woolley, Christopher F. Chabris, Alex Pentland, Nada Hashmi, Thomas W. Malone