Inteligencja zbiorowa a inteligencja społeczna

Spis Treści

Inteligencja zbiorowa a inteligencja społeczna

Inteligencja zbiorowa, czyli inteligencja grupy bije na głowę inteligencję jednostek. Jest tak dlatego, że jednostka w danym momencie utrzymuje tylko jedną perspektywę. Co z nią koreluje?

Inteligencja zbiorowa, czyli inteligencja grupy bije na głowę inteligencję jednostek. Jest tak dlatego, że jednostka w danym momencie utrzymuje tylko jedną perspektywę. Co z nią koreluje?

Wydawałoby się że inteligencja jednostek musi mieć w tej kwestii kluczowe znaczenie, okazuje się że wcale tak dokładnie nie.

 

Podczas dwóch badaniach, przeprowadzonych przez Wolley, Charbis, Pentland, Hashim i Malone (2010) na grupie 699 osób, którzy pracowali w podgrupach 2-5 osobowych dowiedziono, że istnieją zbieżne dowody na istnienie ogólnego czynnika inteligencji zbiorowej, który wyjaśnia wydajność grupy w wielu różnych zadaniach.

Na załączonym wykresie doskonale widać korelację inteligencji zbiorowej, oznaczonej kolorem pomarańczowym, z maksymalną inteligencją jednostki (kolor jasnoniebieski) oraz przeciętną inteligencją jednostki (kolor ciemnoniebieski) w grupie. Korelacja jest ewidentnie słaba.

Dowiedziono również, że nie występuje korelacja inteligencji grupowej z poziomem bezpieczeństwa czy też zaangażowania, co więcej, nie ma ona wpływu również na sposób pracy zespołu – online a twarzą w twarz. 

Istnieje natomiast bardzo silna korelacja inteligencji grupowej z inteligencją społeczną. Korelacja jest tutaj wyraźna nawet w przypadku pracy online. A jak jest u ciebie z inteligencję społeczną? Gotowy jesteś to sprawdzić?

Pozwoliłam sobie przetłumaczyć test i wam go udostępnić. Dane są zbierane anonimowo, natomiast bardzo interesuje mnie korelacja inteligencji społecznej z innymi czynnikami jak wiek, czy zawód. 

Po wykonaniu testu otrzymasz wyniki zbiorcze, jak również odpowiedzi na konkretne pytania.

Zapraszam do testu.

Na podstawie artykuły: “Evidence for a Collective Intelligence Factor in the Performance of Human Groups”

Anita Williams Woolley, Christopher F. Chabris, Alex Pentland, Nada Hashmi, Thomas W. Malone

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA