Najważniejsze zmiany w Scrum Guide – spojrzenie subiektywne

Spis Treści

Najważniejsze zmiany w Scrum Guide – spojrzenie subiektywne

Mapa
Niejeden zespół boi się, że po zmianach w Scrum Guide już nie będzie zgodny ze Scrumem. A znacie jakikolwiek zespół, działający zgodnie z sensownym Scrumem, który musiałby coś zmienić po aktualizacji? Bo ja też nie.

Zakopał dziadek rzepkę w ogrodzie …

Zmiany w Scrum Guide następują co jakiś czas. Kiedy tylko tych dwóch panów o trudnych charakterach (mówię oczywiście o Schwaberze i Sutherlandzie) dogada się, pojawia się coś nowego. Jak wiadomo Jeff bardzo chce, żeby Scrum Guide spuchł do 400 stron, zawierając praktyki, wskazówki i historie, a Ken jest oporny na jakiekolwiek zmiany i najchętniej pozostałby przy SG z 1998 roku. W efekcie w Scrum Guide pojawiają się tylko zmiany najważniejsze i na wysokim poziomie. Za co jednemu i drugiemu jestem wdzięczna.

Czyli już nie mamy Scruma?

Niejeden zespół boi się, że po zmianach w Scrum Guide już nie będzie zgodny ze Scrumem. A znacie jakikolwiek zespół, działający zgodnie z sensownym Scrumem, który musiałby coś zmienić po aktualizacji? Bo ja też nie. Rzeczywiście, kiedy mamy korpo quasi-scrum (już nawet wielką literą nie można tego pisać), to zmiany w Scrum Guide wywołują czasem popłoch. Ale inne zespoły nie muszą się martwić .

No to zmiany w Scrum Guide – subiektywna i wybiórcza lista.

#4 – Sprint backlog zawiera elementy z Retro

“To ensure continuous improvement, it includes at least one high priority process improvement identified in the previous Retrospective meeting.”

To jest kontrowersyjne. Co prawda większość zespołów które znam od dawna stosuje tę praktykę, jednak sytuacji gdzie nie będzie to możliwe jest też sporo. To z czego bardzo się cieszę, to pokazanie, że Retro jest ważną częścią codziennej pracy.

#3 – Zmiany w Daily Scrum

“The structure of the meeting is set by the Development Team and can be conducted in different ways if it focuses on progress toward the Sprint Goal.”

“The Daily Scrum is an internal meeting for the Development Team. If others are present, the Scrum Master ensures that they do not disrupt the meeting.”

Tutaj cieszy mnie to, że Daily Scrum jest podkreślony jako spotkanie wewnętrzne Zespołu Deweloperskiego. To najczęstszy błąd popełniany przez zarządzających na początku przygody ze Scrumem. A to sam Zespół Deweloperski musi móc stworzyć sobie sposób przeprowadzania tego spotkania, i sam jest za nie odpowiedzialny.

Boli mnie niestety że zostały 3 pytania. Na szczęście tylko jako przykład.

#2 – Zastosowania Scruma

To pytanie pojawia się właściwie na każdym prowadzonym przeze mnie szkoleniu:  Gdzie poza IT pojawia się Scrum? Teraz sam Scrum Guide na to pytanie odpowiada. Jednak nie to jest tu najważniejsze.

W tej sekcji pojawił się akapit:

„When the words “develop” and “development” are used in the Scrum Guide, they refer to complex work, such as those types identified above.”

Bardzo mnie to cieszy. Wreszcie mamy wytłumaczone co to znaczy „dewelopować ”, czyli jasno widzimy, że chodzi o „tworzyć”, a nie pisać kod. Scrum jest do zastosowania także poza tworzeniem oprogramowania – i mówimy również o działach nie-IT w firmach IT.

#1 – Zmiany w Definition of Done

“During each Sprint Retrospective, the Scrum Team plans ways to increase product quality by improving work processes or adapting the definition of “Done”, if appropriate and not in conflict with product or organizational standards.”

Co mnie tak bardzo ucieszyło w tej zmianie? To, że wreszcie sam Scrum zwraca uwagę na to, że nie żyjemy w próżni. Jako Zespół Deweloperski jesteśmy zwykle częścią większej organizacji, której nie wolno nam pominąć, i która wyznacza standardy, których należy się trzymać. Zespół Deweloperski nie jest swoim własnym wszechświatem, tylko elementem większego ekosystemu.

I na koniec:

Wszystkim zmianom, już za chwilę, będziecie się mogli przyjrzeć w naszym zaktualizowanym Ilustrowanym Scrum Guide!

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA