Nieudany sprint: Czy można zawalić Sprint?

Czy zdarzyło wam się oblać egzamin?
Mi się zdarzyło.
A czy zdarzyło wam się oblać tydzień?
Mi nie.
Bo tydzień to nie egzamin, tylko odcinek czasu.
Staramy się w tym czasie coś osiągnąć, robimy plan, a na koniec sprawdzamy, czy udało nam się zrealizować plan i osiągnąć cel. Jeżeli się nie udało, to robimy lepszy plan na następny tydzień.
Nie ma czegoś takiego jak nieudany Sprint
Tak samo jest ze Sprintem. To jest odcinek czasu, w obrębie którego staramy się osiągnąć jakiś cel, a konkretnie Cel Sprintu. Kiedy minie, przyglądamy się temu, co się udało, a co nie, aby efektywnie wykorzystać kolejny odcinek czasu. I już. Idziemy dalej.
Czemu to jest ważne?
Sprawdźmy eksperymentalnie. Pomóż kotkowi dojść do myszki. Lepiej palcem albo myszką niż w myślach.
Udało się? Gratuluję.
A czy zdarzyło Ci się źle skręcić?
Czy zdarzyło Ci się zawrócić z obranej ścieżki?
Jeżeli tak, to zastanów się, co by się stało, gdybyś za każdym razem, kiedy pójdziesz źle, biczował się pejczem z haczykami na końcu.
Co jeżeli za Twoimi plecami stałoby trzech dyrektorów, grożących Ci palcem i krzyczących coś o braku kompetencji i lenistwie za każdym razem, kiedy pójdziesz źle?
Czy to by przyspieszyło dojście do celu?
W zadaniu z labiryntem, jeżeli pójdziemy źle, to trafimy na ślepy zaułek. W tworzeniu oprogramowania nie. Potrzebujemy interesariuszy, aby powiedzieli nam, czy dana konkretna ścieżka jest ślepym zaułkiem czy właściwą drogą. Dlatego zapraszamy ich na Sprint Review i prosimy o feedback na temat produktu. Nie na temat tego, ile zrobiliśmy czy jakimi ludźmi jesteśmy, ale na temat tego co zrobiliśmy. Dzięki temu możemy szybko i bez emocji skręcić, aby w rezultacie znaleźć optymalne rozwiązanie.
Nie da się zawalić Sprintu
Podsumowując,
- Sprint Review to nie sprawdzian, konkurs czy egzamin, który możemy oblać. To punkt w którym sprawdzamy, czy dobrze idziemy, czy nie, aby móc skręcić we właściwym kierunku.
- Sprint Retrospective to nie gorzkie żale na temat sytuacji, w której jesteśmy. To punkt w którym sprawdzamy, czy nasz proces działa sprawnie, czy też trzeba go poprawić. Nic poza tym.
Jeżeli tak podejdziecie do Sprintów, będą one działały sprawniej i efektywniej. Tego Wam też życzę.