Jak zaplanować Sprint i po drodze nie upaść

Spis Treści

Jak zaplanować Sprint i po drodze nie upaść

Kobieta gotowa do biegu
Sprint planning uświadamia nam, że Scrum to tak naprawdę jeden wielki sprint, a właściwie sztafeta. Przed każdym odcinkiem należy się do niego dobrze przygotować – przeanalizować obecną sytuację, a czasem spojrzeć wstecz, by móc pobiec dalej.

Dlaczego planujemy Sprint?

Planowanie Sprintu służy odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania:

1) Co może zostać zrobione podczas nadchodzącego Sprintu?

2) Jak sprawić, żeby wybrany zakres prac rzeczywiście zrealizować?

 Dobre zaplanowanie Sprintu pozwala zmniejszyć liczbę dyskusji w zespole w czasie jego trwania. Kiedy maszyna ruszy, może zwyczajnie zabraknąć już na to czasu. Zatem do dzieła!

Jak w praktyce rozpocząć Planowanie Sprintu?

 Sprint Planning najczęściej organizuje Scrum Master. To on pilnuje scrumowego podziału ról oraz czasu spotkania. Scrum Master uczy członków Zespołu Scrumowego, by przestrzegać przewidzianego w Scrum Guide czasu. Na zaplanowanie mającego trwać miesiąc Sprintu przyjmuje się maksymalnie 8 godzin – w przypadku krótszych Sprintów, czas Planowania Sprintu można skrócić, ale obecnie nie jest to już tak zalecane jak w poprzedniej wersji Scrum Guide. 

W Planowaniu Sprintu powinien brać udział cały Zespół Scrumowy.

Nie znaczy to, że mamy zapraszać do planowania przykładowych siedemnastu Deweloperów, ale że w spotkaniu muszą uczestniczyć Scrum Master, Product Owner oraz reprezentatywni przedstawiciele grupy faktycznie realizującej projekt, czy to Deweloperzy czy też pozostali współpracownicy w przypadku adaptacji Scruma do innych celów niż tworzenie oprogramowania. Na potrzebę tego tekstu będziemy się posługiwać zbiorczym określeniem “Deweloperzy”. To właśnie oni występują w pozycji ekspertów, którzy w pewnym momencie spotkania powiedzą: „stop, tego już nie da się zrobić w tak krótkim czasie”.

 Aby rozpocząć spotkanie w sprzyjającej współpracy atmosferze, Scrum Master powinien pamiętać o dobrych praktykach organizacji spotkań w ogóle. Nie będę tu wnikała w możliwości Outlooka, ale zawsze warto zadbać o czytelny i jasny przekaz na początku. Będzie dobrze, jak już zaproszeniu napiszesz, co jest celem spotkania oraz ile będzie trwało. Czasami opłaca się też dopisać, czemu spotkanie nie służy, szczególnie jeśli w salce będziemy mieli osoby, które od niedawna pracują w Scrumie, rozgadane czy chcące przy okazji wyjaśnić własny temat na forum grupy.

Ideą wydarzeń scrumowych jest koncentracja na celu spotkania i bardzo ważne jest, aby Zespół Scrumowy to rozumiał. Staramy się pracować zgodnie z zasadami Scruma i przestrzegać jego reguł. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób działamy najbardziej efektywnie. Jeśli mamy tę świadomość w grupie, osiągnęliśmy połowę sukcesu.

 Zależnie od tego, jakie są utarte praktyki w Zespole, potrzebne Ci będą narzędzia pomocne w planowaniu – od używanego aktualnie oprogramowania po asortyment papierniczy, czyli standardowo kartki/tablicę, kolorowe markery, karteczki typu post-it. Zasada jest jedna: narzędzia są dla nas, nie my dla narzędzi. Jeśli najlepiej sprawdza się surowa dyskusja, a Zespół jest w stanie spisać z tego Cel Sprintu, zapomnijmy o pomocach biurowych. Wszystko jedno, w jakiej formie zapiszemy finalnie zakres zadań w sprincie, o ile wybrana forma jest dla wszystkich czytelna.

Co robią Scrum Master, Product Owner i Deweloperzy?

 Po pierwsze i ostatnie nie wychodzą ze swoich ról, jakimi obdarzył ich Scrum. Product Owner proponuje Cel Sprintu, którego finalne sformułowanie należy do całego Zespołu Scrumowego. Zadaniem zaś Zespołu Deweloperskiego jest określenie poszczególnych elementów Backlogu, które muszą zostać zrealizowane, aby uznać, że Cel Sprintu został osiągnięty. Scrum Master czuwa nad tym, aby wszystko, co opisane powyżej, się zadziało. Zadaniem całego zespołu podczas Planowania Sprintu jest zrozumienie, co tak naprawdę ma zostać w tej iteracji wytworzone.

Idealnie jest, gdy ilość pracy wybranej z Product Backlogu do realizacji w nadchodzącym Sprincie zależy wyłącznie od Deweloperów. Po tym jak Deweloperzy wybiorą zadania, cały zespół, z inicjatywy Product Ownera, dyskutuje, jak brzmi Cel nadchodzącego Sprintu.

Podczas Planowania Sprintu zespół pracuje w oparciu o:

Backlog Produktu – z niego czerpiemy też kontekst, czemu wypracowywana w danym sprincie funkcjonalność ma finalnie służyć,

Inkrement, czyli ostatnią wersję produktu – czy była konsultowana z klientem i spełniła oczekiwania?

aktualne możliwości Deweloperów – bieżące obciążenie projektami, absencje itd.

wnioski z retrospekcji, czyli rezultat poprzedniego Sprintu – czy nie obraliśmy poprzedniego Celu zbyt ambitnie? czy możemy coś zmienić np. w składzie zespołu, aby rezultat był lepszy? czy ktoś/coś nie zakłóca pracy zespołu?

 Jeśli uwzględnisz cztery powyższe punkty, masz już całkiem niezłą dyskusję w zespole. Ta w planowaniu ma stanowić jednak nie tyle efekt, co narzędzie, aby spisać backlog, nazwać Cel Sprintu i określić, w jaki sposób będzie on realizowany.

Cel Sprintu, czyli co?

Zaplanowany Cel Sprintu wyjaśnia Zespołowi, dlaczego wytwarzana jest kolejna funkcjonalność. Wróćmy myślami do biegania i naszej sztafety. Biegacz musi wiedzieć, dokąd zmierza, aby biec – dla niego Celem Sprintu jest przekazanie pałeczki dalej, co będzie miało miejsce, jeśli przebiegnie daną trasę i nie zgubi pałeczki. Cel Sprintu dla Zespołu Scrumowego też jest ogromnie ważny, ponieważ pozwala uniknąć chaosu i nieporozumień w projekcie, kiedy to jedna osoba myśli, że robimy stronę dla użytkownika, a druga, że wersję dla administratora (przypadek trochę z przymrużeniem oka). To dlatego do Planowania Sprintu należy podejść z należytym szacunkiem – tak, abyśmy wszyscy się dobrze zrozumieli.

Sposób formułowania Celu Sprintu daje Zespołowi Deweloperskiemu również pewną elastyczność w dostarczeniu funkcjonalności w sprincie. Celem może być realizacja kolejnych zadań w Backlogu Produktu, ale też cokolwiek, co sprawi, że Deweloperzy będą pracowali nad pewnym wspólnym elementem, który mają dostarczyć. Przykładowo Cel Sprintu może brzmieć: „wykonaj krok nr 1, nr 2, a w końcu nr 652, aby przebiec 400 metrów” albo „nie upuść pałeczki, kiedy będziesz biegł”. Kiedy mamy przed oczami Cel Sprintu, możemy współdziałać w zespole, a o to przede wszystkim chodzi.

Więcej w tekście Pawła Felińskiego na Bazie Wiedzy: Cel Sprintu – jak to się robi?

Jak sprawić, żeby Planowanie Sprintu zadziałało?

Kiedy obrany jest już Cel Sprintu i wybrane zadania z Backlogu, wtedy Zespół Deweloperski decyduje, w jaki sposób zbuduje daną funkcjonalność. Efektem ma być nie kilka pomysłów, jak coś zrobić, ale wybór konkretnej metody działania. To znaczy, że na koniec Planowania Sprintu Zespół Deweloperski powinien być w stanie powiedzieć, jak osiągnie Cel Sprintu, oczywiście samodzielnie się organizując.

Pamiętaj, że Planowanie Sprintu opiera się na prognozowaniu. To znaczy, że realna ilość pracy może różnić się od zaplanowanej. Bazujmy na naszym doświadczeniu z poprzednich Sprintów, jakości współpracy w zespole i jakości współpracy z klientem, dla którego przygotowujemy produkt.

Jeżeli w trakcie sprintu okazuje się, że z powodu pewnych ograniczeń ludzkich czy technologicznych, nie można wbrew oczekiwaniom zrealizować Celu Sprintu, wówczas Deweloperzy negocjują zakres prac z Product Ownerem, a w ostateczności Cel Sprintu. 

Trzy krótkie rady na koniec w samo sedno

  1. Jako Scrum Master zadbajmy o to, żeby każda osoba zaproszona do planowania mogła wyrazić swoje zdanie podczas Planowania Sprintu. Prostymi metodami facylitacji możemy wspierać przebieg spotkania.
  1. Jako Product Owner, upewnijmy się, że wszyscy na spotkaniu tak samo rozumiemy Backlog Sprintu i jego Cel oraz sposób, w jaki go zrealizujemy. Nie chodzi o technikalia, bardziej o ramy czasowe, tak aby Scrum Master i Product Owner, którzy przykładowo nie umieją obsługiwać systemu kontroli wersji, wiedzieli w trakcie Sprintu, jak daleko jeszcze do celu.
  1. Jako cały Zespół pracujący zwinnie , pamiętajmy, że planowanie planowaniem, a podstawą każdego planu jest zmiana; a jak mawia klasyk – zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia!

 

Powodzenia! 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA