Daily Scrum: Jak zachęcić, żeby nie zniechęcić?

Spis Treści

Daily Scrum: Jak zachęcić, żeby nie zniechęcić?

Kawa z napisem "begin"
Zwykle widzę niewłaściwe użycie Daily Scrum. Nie ma Celu Spintu, nie wykonano żadnej pracy. Ludzie nie widzą potrzeby codziennego planowania. Albo to tylko ćwiczenie ze spowiedzi grupowej. Nie dziwię się, że ludzie nie przychodzą na czas, jeśli wymieniają tylko informacje.

Niedawno natknęłam się na LinkedIn na post Mike’a Cohna „Zachęty i zniechęcenia do rozpoczęcia codziennego Scruma na czas”.

Przeczytałam go raz, a potem jeszcze raz, bo myślałam, że źle zrozumiałam ogólny przekaz. Ale wygląda na to, że dobrze go zrozumiałam.

Znam wiele zespołów, które stosują jakąś technikę, aby upewnić się, że zdążą na Daily Scrum. Jako bardzo młody Scrum Master myślałam – to przyniesie rezultaty! Płacimy, śpiewamy, opowiadamy dowcipy albo stawiamy czekoladę. Miło jest się śmiać.

Czy to działa?

Nie.

Jak każde rozwiązanie typu “kij-marchewka”, może zadziałać raz lub dwa razy. Obiecałam kiedyś zespołowi upiec ciasto, jeśli osiągną swój cel Sprintu. Zrobili to. Raz. I nigdy więcej.

Shavaun Tesareski mądrze komentował pod postem Mike’a:

Jeśli masz członka zespołu, który jest tak bezmyślny, że nie bierze pod uwagę wpływu swoich działań na kolegów z zespołu, jest to znacznie większy problem, a czas rozpoczęcia spotkania zespołu jest najmniejszym z twoich zmartwień!

Przejdźmy więc do źródła problemu. Co jest nie tak?

Zwykle widzę niewłaściwe użycie Daily Scrum. Nie ma Celu Spintu, nie wykonano żadnej pracy. Ludzie nie widzą potrzeby codziennego planowania. Albo uważają, że to tylko ćwiczenie ze spowiedzi grupowej. Nie dziwię się, że ludzie nie przychodzą na czas, jeśli wymieniają tylko informacje.

Przerażające jest to, że wielu ludzi właśnie tak traktuje Daily Scrum. Pierwszym krokiem, jaki może podjąć Scrum Master, jest upewnienie się, że Zespół rozumie, do czego on służy.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym technikom, które Mike podkreśla jako efektywne, o czym informują jego czytelnicy.

Isaias Fritsch zastosował takie podejście:  przygotował 30-minutową prezentację dla zespołu na temat znaczenia codziennego scruma. Twierdzi, że po tej prezentacji zespół postanowił wprowadzić pewne zmiany w codziennym podejściu do Scruma. W rezultacie „codzienny scrum jest teraz dla wszystkich bardziej interesujący, ponieważ istotne informacje są udostępniane i wszyscy rozumieją jego znaczenie / dlaczego to robimy”. 

Zobaczmy, zaadresowano fundamentalną kwestię. Potrzeba Daily Scrum została wyjaśniona. Bez marchewki i kija.

Rozpocznij spotkanie na kwadrans przed lunchem. Viktor Buzga donosi, że o godzinie 11:30 stołówka w jego firmie jest bardzo zatłoczona. Przychodzisz o 11:30 i nie czekasz na lunch. Przychodzisz dwie minuty później i czekasz 10 minut. Więc zaczyna Daily Scrum o 11:15. Jeśli zespół wyrobi się w ciągu 10-12 minut, zdąży idealnie na lunch. Jeśli nie …

Ta metoda trafia do autopilota w naszym mózgu – tworzenia nawyku. Viktor zorganizował spotkanie wokół triggera (lunch, poranna kawa, kanapka). To nie marchewka czy kij. Ale może tak być. Uważaj, jeśli Daily Scrum po prostu się skraca – wtedy wiesz, że cel jest źle zrozumiany lub nie brany pod uwagę i masz większy problem do rozwiązania.

Miej „tablicę spóźnień ”, jak Nadine Sullivan, która śledzi spóźnienia lub nieobecności. Dodaje reguły, jak na przykład: każdy może mieć jeden późny przyjazd w pewnym okresie. Ale po osiągnięciu pewnej liczby spóźnień lub nieobecności, dana osoba musi przynieść jakaś przekąskę dla zespołu.

Ta technika opiera się na przejrzystości. Zobaczmy, ile jesteśmy spóźnieni? Czy to znacząca liczba? Przejrzystość jest jedną z najlepszych rzeczy, które Scrum Master może usprawnić. W końcu jest za to odpowiedzialny :). Pominę część przekąski i sprawdzę, czy nadal działa. Jestem pewna, że będzie. Jak pisała kiedyś Linda Raising „nie ma problemu, którego ciasto nie rozwiąże”.

Co jest przerażające?

Spójrzmy teraz na niektóre przerażające wskazówki w artykule:

W rzeczywistości Rob Dull wskazał na podstawową korzyść z zastosowania środka odstraszającego, mówiąc: „To takie zdrowe dla ludzi, aby mogli być głupi / niezręczni przed kolegami z drużyny”.

Zgadzam się z tym faktem. Ale co się stanie, jeśli postawienie w niezręcznej sytuacji jest formą kary? Zaryzykuj i zgadnij.

Sfacylituj następną recenzję lub retrospektywę”.

To ma być środek odstraszający? Nie zdziwiłabym się, gdyby twoje zespoły wrzuciły je na Scrum Masters wyłącznie bez ponoszenia za to odpowiedzialności.

Rób szczegółowe, precyzyjne notatki na spotkaniu

Oczy szeroko otwarte

Trudno mi uwierzyć, że taki wyga jak Mike ma problemy ze zrozumieniem celu Daily Scrum. Wydaje się, że najlepsi z najlepszych mogą się zgubić w szumie informacyjnym. 

Miejmy oczy szeroko otwarte na takie techniki jak opisane powyżej – badajmy, co działa w dłuższej perspektywie i stosujmy je zgodnie z naszą wiedzą.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA