Opowieść Wigilijna – retrospekcja z Grinchem

Spis Treści

Opowieść Wigilijna – retrospekcja z Grinchem

Święta za pasem, więc pora na podsumowanie roku w zespole scrumowym. Jaki był, co nam się podobało, co nam się udało, a czego żałujemy? Na czym skupimy się w nadchodzącym roku?

Opowieść Wigilijna z Grinchem posłuży Ci do przeprowadzenia retrospekcji odpowiadającej na te pytania.

Usiądź razem ze swoim zespołem i opowiedz w skrócie historię Opowieści Wigilijnej – skup się na trzech etapach:

  • Święta Minione,
  • Święta Teraźniejsze,
  • Święta Przyszłe.

Następnie rozdaj każdemu z zespołu post-ity oraz długopisy.

Poproś ich, żeby zastanowili się nad każdymi „świętami” w kontekście danego projektu lub roku i przygotowali karteczki z tematami.

Święta Minione

to rzeczy, których żałujemy, które chcielibyśmy poprawić lub zmienić. Niekoniecznie musi chodzić tutaj jedynie o kilka poprzednich sprintów, mogą odnosić się do najważniejszych ich zdaniem okresu.

Święta Teraźniejsze

to moment, kiedy zespół może podzielić się rzeczami, z których jest wyjątkowo dumny. Mogą podzielić się uznaniem wobec innego członka zespołu, przedstawić rzecz, którą zrobili i są z niej zadowoleni. W tej rundzie chodzi o pozytywne komentarze i podkreślenie siły pracy zespołowej.

Święta Przyszłe

to etap, kiedy twój zespół może wyrazić to, jak chciałby, żeby ich praca wyglądała w przyszłości. Co można zmienić w kolejnych sprintach czy też może jak powinna wyglądać praca przy nowym projekcie.

Na zastanowienie się zespół powinien poświęć nie więcej niż 15 minut.

W tym czasie podziel flip-chart na 3 części i każdą z nich nazwij odpowiednimi „świętami”.

Następnie poproś, żeby każdy z członków twojego teamu przykleił swoje karteczki na tablicy w odpowiednich przegródkach.

Zacznij omawianie od przeszłości – zapytaj czy w zespole jest jakiś ochotnik, który chciałby podzielić się swoimi przemyśleniami. Jeśli nie jesteś pewny nastrojów panujących w zespole, zaproś do omawiania przeszłości ochotników.

Podczas kolejnych etapów omawiania – Święta Teraźniejsze i Przyszłe – zróbcie rundkę, podczas której każdy z uczestników przedstawi, co napisał na karteczce.

Po omówieniu wszystkich Świąt, zaproś zespół do tego, aby postarał się zapomnieć o przeszłości i o tym co zrobili źle, bądź z czego są niezadowoleni. Teraz powinni się skupić jedynie na tu i teraz oraz na przyszłości.

Grinch

Żeby urozmaicić to ćwiczenie, po umówieniu wszystkich świąt, możesz dodać 4. kategorię – na osobnym flip charcie. Możesz na nim narysować lub przykleić rysunek Grincha i zapytać swój zespół, jak może zniszczyć święta. To doskonała okazja do zastanowienia się nad potencjalnym ryzykiem związanym z projektem i zmianami, które zespół chciałby wprowadzić  w przyszłości. Postaraj się omówić każde ze zgłoszonych zagrożeń, analizując z zespołem, jak można im zapobiec.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA