Retrospektywa pod choinką

Spis Treści

Retrospektywa pod choinką

Coraz bliżej święta… Można je  już poczuć patrząc na świąteczne wystawy, przeglądając social media albo oglądając telewizję. Magia świąt dobija się do nas drzwiami i oknami! A jak przenieść ten świąteczny nastrój do swojego Zespołu? Jest na to sposób - przynieś do biura choinkę - ale nie byle jaką, bo SCRUMową.

Co będzie potrzebne?

Wykorzystywanie nowych, ciekawych motywów, zachęci ludzi do współtworzenia oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami i uwagami. Retrospektywa pod choinką  pomoże też w budowaniu relacji w Zespole, bo nic tak nie scala jak wspólna zabawa. 

Do przeprowadzenia Retrospektywy pod choinką ćwiczenia będziesz potrzebować:

  • białej tablicy albo flipcharta
  • kolorowych mazaków
  • postitów
  • Zespołu Scrumowego

Poproś jednego z członków twojego zespołu o narysowanie dużej choinki. Następnie każdy członek zespołu namaluje na niej jedną lub dwie dekoracje świąteczne. Kiedy skończą, narysuj poziomą kreskę, która będzie przechodzić przez środek choinki tak, żeby dzieliła ją na dwie równe części.

Teraz pora na wyznaczenie kolejnych dwóch ochotników – jednego z nich poproś o udekorowanie czubka choinki. Drugiego z nich poproś o namalowanie pod drzewkiem smutnego renifera. To będzie nasz temat przewodni tego retro:

  • Gwiazda – czyli rzeczy, które lubiliśmy robić i których chcielibyśmy robić więcej (ta iteracja),
  • Smutny renifer – czyli rzeczy, które moglibyśmy ulepszyć lub robić lepiej (ta iteracja).

 Pora na działanie!

Rozdaj wszystkim samoprzylepne karteczki i poproś ich o spisanie swoich przemyśleń i komentarzy, a następnie przylepienie ich po odpowiedniej części drzewka – po stronie gwiazdy lub smutnego renifera. Czas, który powinniście przeznaczyć na tę część powinien wynosić od 5 do 10 minut.

Kiedy już wszystkie karteczki zawisną na tablicy, pora na omówienie każdej z grup oraz przedyskutowanie ich i podjęcie odpowiednich działań, jeśli takowe są potrzebne.Postarajcie się zamknąć tę część zadania w 45 minutach. Poradzić sobie z tą częścią pomoże Ci artykuł Beaty Nowakowskiej “Dobra retrospekcja”

Zobacz jak przeprowadzić retro z Grinchem! Przeczytaj artykułOpowieść wigilijna – retrospekcja z Grinchem”

Retrospektywa pod choinką będzie odskocznią dla całego zespołu – a przy tym dobrą zabawą, pełną śmiechu. Co więcej, takie zadanie pobudza nowe poziomy kreatywności zespołu. Ludzie będą również bardziej zrelaksowani oraz będą swobodniej dzielić się swoimi przemyśleniami.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA