Professional Scrum Master – dobry, zły i brzydki (ale o gustach się nie dyskutuje)

Spis Treści

Professional Scrum Master – dobry, zły i brzydki (ale o gustach się nie dyskutuje)

Człowiek w górach
Professional Scrum Master to zaawansowane szkolenie dopracowywane już od blisko ćwierćwiecza (prace nad jego protoplastą rozpoczęły się jeszcze w 1996 roku). Znane na całym świecie, mające orędowników w każdej wielkości organizacji i kochane także poza IT. No więc dlaczego tak wiele organizacji upiera się przy nim, kiedy potrzebuje szkolenia z podstaw i jest potem nie do końca zadowolonych z efektów, bo grupa się gubi, lub nie da się zrobić całego materiału?

Ten Dobry

Zacznijmy więc od początku. Pierwsze szkice tego szkolenia powstały już w 1996 roku, kiedy Ken Schwaber i Jeff Sutherland opracowali pierwsze wersje Scruma. Pomysł był na to, żeby pokazać jak zdobyć mistrzostwo w Scrumie – czyli jak być Mistrzem Scruma. W tym momencie w Scrumie nie istniał wydzielony Scrum Master. Pojawił się dopiero ok. rok później. Zamysłem szkolenia, było wprowadzenie kilku kluczowych osób w firmie w “Mistrzostwo Scruma”, a one będą go propagować dalej. Właśnie tak zaczął wyłaniać się Scrum Master jako odrębna rola. 

Siłą rzeczy, szkolenie to było bardzo podstawowe, bo osób doświadczonych w Scrumie było wtedy jak na lekarstwo. Ken i Jeff Sutherland z sukcesem szkolili wtedy wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z nową metodą pracy. 

W pewnym momencie Scrum dojrzał na tyle, że pojawiła się potrzeba certyfikacji. W 2001 roku Ken Schwaber stworzył Scrum Alliance – organizację non-profit mającą na celu propagowanie Scruma jako metody pracy i dostarczanie szkoleń akredytowanych. Szkolenie, które Ken i Jeff przeprowadzali nazwali Certified Scrum Master. A ponieważ rola Scrum Mastera już się pojawiła, jasne było, że chodzi o dawanie certyfikatów Scrum Masterom. I tak też to szkolenie się rozwijało.

Ten Zły

W 2007 roku Ken Schwaber wszedł w konflikt z zarządem założonej przez siebie fundacji i postanowił stworzyć nową organizację – Scrum.org, która będzie nie tylko szkoliła Scrum Masterów, ale chciał, żeby także stworzyć coś dla deweloperów – żeby jakość oprogramowania nie była marginalizowana. Okazało się jednak, że trzeba rozpocząć od Mistrzostwa Scrumowego – czyli szkolenia, które pozwoli praktykom, opanować metodę w sposób zaawansowany. Podniósł więc znacząco poziom warsztatu i nazwał go Certified Scrum Master II, żeby zaznaczyć jego wyższy poziom. Szkolenie bardzo się spodobało i szybko zyskało całą rzeszę fanów. Jednak okazało się, że nazwa Certified Scrum Master jest zastrzeżona przez organizację, do której już nie należy. W związku z tym musiał zmienić nazwę. Zdecydował się przywrócić pierwotny sens frazie “Scrum Master” – czyli ktoś, kto opanował Scruma w stopniu mistrzowskim, a nie Scrum Master – rola. Nazwał szkolenie Professional Scrum Master.

Ten Brzydki

To, co się w trzech kolejnych latach działo, zdecydowanie ładne nie było. Zamieszanie spowodowane dwoma szkoleniami nazywającymi się bardzo podobnie (Certified Scrum Master oraz Professional Scrum Master), ale będącymi na różnym poziomie zaawansowania sprawiło, że trenerzy i organizacje sprzedające szczególnie szkolenie PSM musiały jakoś informować rynek, przyzwyczajony do szkolenia Scrum Master, które było podstawowe, że to takie nie jest. Nie pomagało też to, że certyfikat z podstaw nazywał się Professional Scrum Master I. Około roku 2010-2012 sytuacja zaczęła się normować, bo rynek już się trochę przyzwyczaił do rozbieżności nazw i poziomów szkoleń. Jednak rozbieżności pozostały. Na przykład w Holandii trenerzy musieli dostosować zakres szkolenia PSM tak, żeby było szkoleniem podstawowym, bo to wymógł na nim rynek. Żadne inne szkolenie podstawowe się nie sprzedaje. W innych krajach na szczęście sytuacja jest bardziej klarowna.

PSM a sprawa polska

W Polsce na szczęście jest dość jasno. Szkolenie Professional Scrum Foundations (o jego historii i czym jest można poczytać tutaj) to szkolenie podstawowe, a Professional Scrum Master to szkolenie zaawansowane. Osoby, które tego nie wiedzą spotykam jeszcze miejscami na szkoleniach otwartych, jednak są w mniejszości. Czasem, szczególnie w korporacjach, zdarzają się jeszcze zamówienia na PSM jako szkolenie dla początkujących, ale niższa cena Professional Scrum Foundations zwykle działa świetnie na niezdecydowanych 😉

Mistrzostwo Scruma

A w jaki sposób PSM odnosi się do Mistrzostwa samego Scruma? Działa tak, że wytrąca nas z utartego do tej pory myślenia. Podczas szkolenia korzystając z kilku szokujących case studies, student mierzy się z własnymi przekonaniami i nie oczywistymi przykładami. Sprawia to, że po powrocie do firmy inaczej patrzy na zastaną sytuację, szczególnie pod kątem odpowiedzialności Product Ownera oraz zaangażowania biznesu i zarządzających w rozwój produktu, którym opiekuje się jego zespół. Aby ten efekt uzyskać, ze szkolenia wyłączony jest całkowicie moduł podstaw Scruma, inaczej nie starczyłoby czasu na przeprowadzenie, ale przede wszystkim omówienie ćwiczeń (które nierzadko trwają nawet dwukrotnie dłużej niż samo ćwiczenie). Efektem jest osoba o świeżym spojrzeniu na aktualne problemy firmy.

A jakie to ćwiczenia? To już musicie poznać empirycznie podczas jednego ze szkoleń

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

O Autorze wpisu:

Zobacz również

Shopping cart

0

No products in the cart.

ZAPYTAJ O SZKOLENIE DEDYKOWANE

ZAREZERWUJ TERMIN SZKOLENIA